Život je výzva, přijmi ji; život je láska, sdílej ji bylo téma čtvrtého celoevropského retreatu mládeže Satja Sáí organizace. Retreat se konal po dvouleté přestávce vynucené pandemií koronaviru. Účastníci se již tradičně sjeli v řecké Sáí Prémě, která se nachází cca 30 km od athénského letiště. Tentokrát přiletěli účastníci z České republiky, Lotyšska, Polska, Německa, Řecka, Srbska, Španělska, Velké Británie a dokonce i z USA.

Jednalo se o vynikajícího hráče na indické bubny zvaná tabla Rushi U. Thanawalu. Rushiho rodina je původem z Indie, kde se také jeho prarodiče setkali poprvé se Satja Sáí Bábou. Později se rodina přestěhovala do USA, nicméně Satja Sáí Bábovi zůstali věrni. Rushi pracuje v oboru biomedicíny, ve svém volném čase se věnuje především hře a skládání bhadžanů (duchovních písní). Něco ze svého umění a znalostí předvedl ve worskhopu v sobotním odpoledni, kdy vyprávěl o významu áratí (požehnání, které se zpívá při ukončení zpívání duchovních písní). Vysvětloval každé slovo, písmenko a ukazoval jeho dlouhou historii a hluboký symbolický význam, který v sobě nese. Promluvu prokládal bhadžany a odpověďmi na dotazy, které přicházely. Hovořil také o svém osobním příběhu narození a dospívání s důrazem na to, že celé vyprávění má doložit lásku a slávu Satja Sáí Báby, která se v jeho životě různým způsobem projevuje.

Účastníci retreatu, jenž začínal 16. a končil 21. srpna 2022, zažili i další programy. Mezi ně patřila prohlídka Athén; návštěva Poseidonova chrámu Suonion, jenž se nachází na nejjižnějším cípu pevninského Řecka; koupání v moři nebo také promluvu na téma Athény – město moudrosti od George Bebedelise, řeckého Satja Sáí oddaného, v které poukazuje na propojenost indických a evropských filosofických tradic. Součástí programu také bylo půldenní setrvávání v tichu a postění se. O stravu se jinak staral čtyřčlenný seniorský italský tým a vedl si na výbornou. Jihoevropská vegetariánská kuchyně se ukázala být na výsost uspokojující, tudíž bylo domluveno, že se o stravu tento tým postará i příští rok. Všechno hezké jednou končí a tak skončil i tento retreat, nicméně každý z účastníků si z něj mohl něco odvézt, především tu zkušenost, kterou opakovaně každý v tomto týdnu zažil, že, život je láska, sdílej ji.